web o AYURVÉDĚ a přírodním LÉČITELSTVÍ

CO JE AYURVÉDA?

AYURVÉDA je staroindická medicínská metoda, vedoucí ke zdravému, šťastnému a dlouhému životu.  V roce 1982 byla uznána Světovou zdravotnickou organizací WHO za účinný medicínský systém.

AYURVÉDA je komplex technik, činností, vlivů a prostředí, které správným využitím dokážou vyléčit člověka, nastolit harmonii a řád v těle i mysli a tak dochází k úplnému uzdravení a šťastnému zdravému a dlouhému životu. Ayurvéda se nezaměřuje na nemoc, ale na celého člověka jako celek  a jeho prostředí a pomocí správné diagnostiky ušije doporučení stravování a životního stylu na míru každého člověka.

Ayurvédská medicína využívá ke svému terapeutickému působení oleje z čisté přírody v bio kvalitě, bez konzervantů a chemických látek, bylinky, drahé kameny, bylinné pasty, a další přípravky z čisté přírody. Tyto přírodní přípravky obsahují velké množství minerálních látek a vitamínů a mohou se tak rychle dostat do kůže a do těla. Vyživují pokožku, tkáně, odstraňují vrásky, zvyšují pružnost a jemnost kůže a oleje působí také do hlubších vrstev až ke kloubům a kostem.

Jedním z klíčů pevného zdraví je TĚLO, v němž správně funguje oběh výživných látek a vyučování toxinů.

VYBRANÁ STRAVA volená individuálně pro každého jedince na míru poskytuje správnou výživu , CVIČENÍ a  MASÁŽ podporuje vhodnou cirkulaci, navozuje regeneraci a podporuje relaxaci, tím, že při olejové masáži tělo vyplavuje toxiny, pročišťuje se a udržuje tak pevné zdraví.  Ayurvédské tělové procedůry jsou nejblahodárnější metodou k dosažení radosti a spokojenosti.

Dalším důležitým krokem jsou MARMOVÉ BODY a jejich aktivace.

STRAVA dle ayurvédské diagnostiky se setavuje přímo na míru každého člověka. Poměrně podrobnými diagnostickými testy se určí konstituční typ, na jehož základu se volí vhodná strava, která působí harmonicky s jeho vnitřním nastavením, která je uzpůsobena také z hlediska zdravotních problémů a nemocí.

Vybranou stravou už se začíná tělo harmonizovat a nastolovat rovnováhu a tím  se  započnou samouzdravovací procesy v těle.

Na stravovací doporučení má také  vliv období, ve kterém se právě nacházíme (jaro, léto, podzim nebo zima) a také denní doba (ráno, poledne, odpoledne, večer). Dále pak zdravotní problémy jedince, jeho domácí prostředí ve kterém žije, vztahy, práce, koníčky, aktivita a zájmy.  Jakmile víme, všechny tyto informace, tak dokážeme zvolit  vhodné  potraviny, které jsou pro nás právě teď prospěšné a víme také, které nám naopak mohou škodit. Můžeme určit, jaké potřeby má každá konkrétní osoba, a čím se potřeby dají naplnit, aby došlo k harmonii.

Charakteristiku Vašeho konstitučního typu a ayurvédské stravovací doporučení Vám zhotoví dle podrobné diagnostiky vámi vybraný  certifikovaný ayurvédský praktikant, který se věnuje této metodě do hloubky, a dokáže vidět veškeré souvislosti.

CVIČENÍ se rozumí především harmonizace pohybu a dechu a pročišťování mysli pomocí JÓGY.

Já osobně praktikuji sestavu POZDRAV SLUNCI  a HATHA JÓGU.

 

Když ke svému ROZHODNUTÍ a správnému stravování a cvičení  přidáme AYURVÉDSKÉ OLEJOVÉ TERAPIE, procedůry či masáže, máme zaručeno, že se v našem těle i mysli začne odehrávat proces harmonizace, vedoucí k dobrému zdraví, vitalitě, energii i kráse.

Aurvéda  dále ještě nabízí  DETOXIKAČNÍ A PROČIŠŤUJÍCÍ  terapie a metody jako je například PANČAKARMA. Tyto celotělové pročišťující metody je vhodné provádět pod dozorem zkušeného ayurvédského terapeuta, nebo navštívit některé z ayurvédských lázní u nás nebo i v zahraničí - např. v Německu v Bad Emsu - odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=qBT6iU7l7_A

 

AYURVÉDSKÉ KONSTITUČNÍ TYPY (dóši):

Ayurvédská medicína se orientuje podle 3 základních regulátorů: Váta - vítr, Pitta - žluč, Kapha - sliz.

Jsou to elementy země, vody, vzduchu, ohně a étheru. Kombinací těchto pěti prvků vznikly tyto 3 dóši, které mají kažá svoji charakteristiku, vládnou a působí v určitých časových intervalech a obdobích a ovládají nejen člověka, ale také roční období a působí v celém vesmíru.

Dále pak existují také smíšené typy, kde vládnou dvě dóši a třetí je v pozadí: VÁTA-PITTA, VÁTA-KAPHA, KAPHA-VÁTA, KAPHA-PITTA, PITTA-VÁTA, PITTA-KAPHA.

Také existují vyrovnané typy, kde jsou všechny tři dóši v rovnováze.

 

Každý člověk v sobě obsahuje všechny tři regulátory - nebo bioenergie, kterým se v sanskrtu říká DÓŠA. Podle diagnostiky se zjistí, která dóša v těle převládá a podle toho se sestaví správný jídelníček a doporučení na míru.

CÍLEM JE, ABY VŠECHNY 3 DÓŠI BYLY V HARMONII.

 

Dóša VÁTA - VÍTR:

Ovládá v člověku duté orgány, jako například: střeva, dutiny, nervový a trávicí systém, dýchání, krevní oběh, vylučování. Odpovídá za pohyblivost a stavbu těla, za způsob řeči a vyjadřování, za smysly a vzhled kůže. Působí odpoledne mezi 14 - 18 hodinou, pak v noci mezi 22 - 6 hodinou. Vládne ročnímu období od října do ledna. V celoživotním cyklu působí v období stáří.

 

Dóša PITTA - ŽLUČ:

Tato dóša ovládá v člověku metabolismus, řídí příjem a výdej tepla v těle, trávení, zpracování myšlenek, ovlivňuje kůži a funkci jater, žluřníku, zraku. Její sídlo je v žaludku, kde řídí trávicí oheň. Ovlivňuje také srdce, tenké střevo, dvanáctník, slezinu.   V denním cyklu působív poledne mezi 10 - 14 hodinou. Dále pak společně s Vátou vládne v noci mezi 22 - 6 hod. Ovládá letní roční období od června do září. V celoživotním cyklu působí v obodbí dospělosti.

 

Dóša KAPHA - SLIZ:

Dóša KAPHA ovládá všechny sliznice a orgány, kde se tvoří hlen. Přivádí do organismu vodu, ovládá imunitu a vyživuje kosti a klouby.

Ovládá strukturu buněk, tělesné funkce, růst, metabolismus tuků a poskytuje stabilitu mysli. Další orgány, kde působí kapha jsou hlava, hruď, šíje a klouby. V denním cyklu působí v ranních hodinách mezi 6 - 10 hodinou a večer mezi 18 - 22 hodinou. Ovládá jarní období únor - květen. V celoživotním cyklu působí v období dětství.  

 

VÍCE PODROBNOSTÍ SE  NALEZNETE V ZÁLOŽKÁCH V LEVÉM SLOUPCI.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

čerpáno z díla a učebních materiálů PAVOLA HLOŠKY

a z literatury Harishe Johariho

          

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode