web o AYURVÉDĚ a přírodním LÉČITELSTVÍ

 

AROMATERAPIE A OLEJE

SEZAMOVÝ OLEJ

K AYURVÉDSKÝM je vhodný převážně SEZAMOVÝ za studena lisovaný olej v BIO kvalitě. Tento olej se používá jako základ pro terapeutické oleje. Je těžký, sladký, hořký, svíravý a zahřívající. Působí proti nemocem a nerovnováze typu VÁTA a zvyšuje PITTU. Přiměřeně ho lze používat také pro lidi typu KAPHA. Obsahuje řadu minerálů, jako například železo, fosfor, hořčík, měď, kyselinu křemičitou, vápník a stopové prvky. Je rovněž bohatý na kyselinu linolovou. Jeho lecitinová složka má blahodárný účinek na endokrinní žlázy  a především na nervy a mozkové buňky. Obsahuje 8 základních aminokyselin důležitých pro mozek, což byl zřejmě důvod , proč byl odjakživa používán na masáž hlavy a jako vlasový olej.

Léčebné účinky SEZAMOVÉHO OLEJE: léčí otoky, odstraňuje ztuhlost a svalovou bolest, zpevňuje pokožku, zlepšuje její vzhled a je prevencí vůči předčasnému stárnutí.  Při pravidelném používání zlepšuje tvar poprsí. Zastavuje také šedivění vlasů, zvyšuje vitálnost, léčí dnu a artritidu. Absorbuje více prány než jiné rostlinné oleje. Dává se mu přednost před ostatními masážními oleji.

 

SLUNEČNICOVÝ za studena lisovaný bio olej

 Slunečnicový olej je jako druhý nejčastěji využíván v ayurvédské medicíně pro své detoxikační účinky. Je mírně zahřívací a má velmi dobré regenerační účinky. Obsahuje vysoké množství vitamínu A, B, D, E a minerálů, proto je i vhodným podpůrným prostředkem k ošetření problematické pleti. Napomáhá prokrvení a tvoří vhodný základ pro masážní a kosmetické kompozice. Dobře se hodí i do směsí s ostatními panenskými rostlinnými oleji.  Slunečnicový olej lisovaný za studena je upravený Pí technologií, která ještě zdokonaluje využitelnost bioaktivních látek pro lidský organizmus.

Léčebné účinky slunečnicového bio oleje:

vhodný pro ošetřování problematické pleti, vhodný na oděrky, vředy a na poranění kůže

Pozor! nepoužívejte k masážím oleje koupené v supermarketech, protože tyto oleje jsou připravené rafinací, tím pádem jsou vhodné pouze na vaření a již nemají žádné hydratační účinky a vitamíny a minerály.

TIP NA DETOXIKACI:  detoxikační olejová ústní kůru. Není k tomu potřeba nic víc, než ráno 10-15 minut převalovat v ústech lžíci rostlinného oleje lisované za studena, nejlépe slunečnicového v bio kvalitě nebo v pí kvalitě. Olej smíšený se slinami se protahuje skrz zuby, ale nesmí se v žádném případě polknout, protože obsahuje hodně jedovatých látek, které se uvlonily z ústní flóry. Pokud se kúra provádí denně, bude do ústní sliznice transportováno stále více jedů z tělních tkání a orgánů. Nejlépe je tekutinu (která je pak bílá) posléze vyplivnout do záchodu. Nakonec je třeba si důkladně vyčistit zuby, aby se odstranily i ty poslední zbytky uvolněných toxinů.

 

KOKOSOVÝ OLEJ (MÁSLO)

Panenský kokosový BIO olej je čistý, stattvický, čistí mysl a ducha. Je sladký, relativně lehký, mazlavý a ochlazující. Hodí se pro lidi s převahou PITTY. Obsahuje minerální proteiny, sacharidy a vysoce nasycené glyceridy kyseliny laurové, palmitové a stearové. Masáž kokosovým olejem snižuje horkost. Snadno proniká do pokožky a zlepšuje její vzhled. Jde o lehký olej, který netvoří na povrchu pokožky film. Umožňuje tělu vstřebávat více prány z atmosféry ve formě kyslíku, záporných iontů a slunečního záření. Z tohoto důvodu se také používá jako opalovací olej.

Léčebné účinky KOKOSOVÉHO OLEJE: léčí kožní problémy, vyrážky, popáleniny, otoky, vřídky, ekzémy, plísňové infekce. Má antiseptické účinky. V INDII je kokosový olej považován za posvátný s mnoha léčivými vlastnostmi. Kokosový panenský olej se běžně používá do různých krémů, protože má zvláčňující účinky a dává pokožce sametový vzhled.

 

 Do základních masážních olejů se přidávají tyto 100% AROMATICKÉ ESENCIÁLNÍ OLEJE:

 

https://www.saloos-shop.cz/stranka/8/ucinky-esencialnich-oleju/

Bergamot

Bergamot je sedativní i povzbuzující. Používá se především proti infekcím, depresím a obavám. Je výborný pro péči o pleť, napomáhá v léčbě lupénky, akné, ekzémů a vředů. Preventivně pomáhá proti cistitidě a následným onemocněním. Antiseptický, podporuje trávení, hojení, posiluje nervy, zlepšuje dýchání, snižuje horečku, tiší bolest, je antidepresivní. Může zvyšovat fotosenzibilitu, proto je dobré se vyhnout pobytu na slunci.

Borovice

 Borovice pozvedá nervový systém při vyčerpanosti a únavě. Pomáhá při chabém krevním oběhu, bronchitidě, astmatu. Skvěle se hodí na rozprašování v místnosti, kde je nemocný, protože má schopnost zabíjet choroboplodné zárodky v ovzduší. Je antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, je vhodná do koupele při svalové únavě a do saunových směsí, dezinfikuje a čistí vzduch.

*Cedrové dřevo

Cedr tonizuje nervový a žlázový systém, pomáhá vyvažovat tělesnou nerovnováhu. Je močopudný a pomáhá proti celulitidě.  Utišuje bolest svalů, tonizuje pleť a je vhodný při péči o aknózní pleť. Je antiseptické, vhodné při rýmě, bronchitidě, posiluje dýchání, uklidňuje a harmonizuje psychiku, působí jako repelent. Nepoužívat v těhotenství.

Elemi

Elemi je dobrá proti nachlazení a chřipce. Stimulující, vhodný k meditacím, antiseptikum, hojení hnisavých ran a zánětů (ve spojení se sójovým olejem), rozpouští hleny, vhodný při rekonvalescenci po onemocnění dýchacíh cest. Někdy nazývané též "kadilo chudých".

Hřebíček

Pomáhá při celkové slabosti, snížené imunitě,  svalovém vypětí,revmatismu, prohřívá, tiší bolesti zubů a odpuzuje hmyz. Má hormonální kvality, proto ho lze používat při onemocnění štítné žlázy.  Užívejte v malých koncentracích, může dráždit pokožku. Není vhodný pro epileptiky. Nepoužívat v těhotenství.

*Jalovec

Jalovec očišťuje, stimuluje a posiluje nervy.  Má výborné čistící a antiseptické schopnosti, pomáhá při onemocnění močových cest, čistí krev, je antiseptický na dýchací cesty, účinný na svalové a revmatické bolesti, podporuje pocení, revmatismu a dny. Pomáhá při vylučování kyseliny močové z těla, pomáhá v léčbě artritidy. Způsobuje zvýšenou funkci ledvin, proto se nedoporučuje používat v těhotenství.

Jasmín

Jasmín kladně podporuje pohodu, emoce a je euforický. Povzbuzuje srdeční činnost, navozuje  optimismus, pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích, působí antidepresivně a také jako afrodiziakum. Podporuje porodní stahy, při menstruaci zmírňuje bolest. Je vhodný na všechny typy pleti, často je obsažen v nejluxusnějších parfémech. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství.

*Jedle

Je antiseptická, při nachlazení lehce stimuluje, vhodná k masážím, při revmatických bolestech a nedostatečném prokrvení končetin, lze použít i do osvěžovače vzduchu.

Levandule

Patří mezi nejpoužívanější silice, na kůži se může použít neředěná, uklidňuje, vhodná při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, dýchacích obtížích, má výrazné hojivé účinky, protiplísňové a antibiotické,  snižuje krevní tlak, účinná i proti molům. Léčí popáleniny, oděrky, kašel, nachlazení, chřipku, stres, nevolnost, vředy, revmatismus, artritidu aj. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství, při epilepsii a horečce.

Litsea Cubeba

Je antidepresivní, podporuje koncentraci, čistí vzduch. Dobrá prevence před nákazou infekčními nemocemi, vhodná také do masážních přípravků na unavené nohy. Může zvyšovat fotosenzibilitu.

Mandarinka

Mandarinka je dobrá při nervovém vypětí, zadržování tekutin a při mastné nebo smíšené pleti. Osvěžuje, uvolňuje napětí, bolesti svalů,  mírní migrénu, je vhodná do koupelového a masážního oleje.

Máta kadeřavá

 Máta je povzbuzující, podporuje koncentraci, stimuluje mysl, osvěžuje, uvolňuje hleny, zahřívá, mírní bolesti hlavy, rýmu a nachlazení. Skvělá při onemocnění pohybového systému, bolestech hlavy a nevolnosti. Vysoce účinná při zažívacích problémech. Nepoužívejte při homeopatické léčbě. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství.

*Mateřídouška

Podporuje imunitní systém, zmírňuje únavu, bolesti hlavy a deprese, prokrvuje, je vhodná do koupelí proti revmatu a při hojení hnisavých ran. Doporučuje se používat v nízkých koncentracích. Nevhodná při vysokém tlaku.

Meduňka

 Meduňka je dobrá proti nespavosti a na uklidnění rozrušeného nervového systému. Použitelná při problémech se zažíváním, jako jsou žaludeční křeče, podrážděný žaludek a nevolnosti. Snižuje horečku, podporuje pocení, povzbuzuje srdeční činnost, je vhodná při nespavosti a migréně, menstruačních bolestech, hojivá, snižuje krevní tlak.

*Palmorůžová

Čistí mysl, je antiseptická, hydratující a uklidňující účinky na pleť. Oživuje a regeneruje kožní buňky. Vhodná proti akné a při jiných kožních problémech. Podporuje trávení. Vhodná při napětí a nervozitě, nespavosti a bolestech hlavy, je účinná při bolestivé menstruaci, působí též jako afrodiziakum a má antivirové složky.

Rozmarýna

Silně stimuluje po únavě, podporuje koncentraci, zahání úzkost, pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu, je vhodná na masáže při bolesti svalů. Nevhodná pro těhotné ženy, epileptiky a při vysokém krevním tlaku.

*Růže

Podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti a bolesti hlavy, posiluje žaludek, snižuje horečku a působí jako afrodiziakum, je velmi vhodná do masážních olejů, je antidepresivní.

Růžové dřevo

Působí antidepresivně, proti bolestem hlavy a uklidňuje, je vhodné do koupelí na regeneraci pokožky. Uvolňuje svalovou ztuhlost, navozuje pohodu a uvolnění.

Santalové dřevo

Santálové dřevo vyvolává hlubokou a klidnou meditaci. Uklidňuje a relaxuje, mírní deprese, stres a obavy. Podporuje a posiluje imunitní systém. Má afrodisiakální a antidepresivní účinky, stimuluje trávicí trakt, je antiseptické, vhodné na chronické záněty močového a pohlavního ústrojí, mírní nachlazení a kašel, pomáhá regeneraci pokožky a erotizuje. Není vhodné při akutních ledvinových potížích a při těhotenství.

Skořice

Skořice utišije křeče, koliky a nadýmání v trávicím traktu.  Podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Pomáhá proti bolestivosti kloubů, při revmatismu. Stimuluje, povzbuzuje, má antiseptické a čistící účinky, působí jako afrodiziakum, pomáhá při nadýmání, nachlazení, silně prokrvuje pokožku - nutno provést test snášenlivosti. Nepoužívat v těhotenství.

Ylang-Ylang

Je relaxující, afrodisiakální a euforizující. Dobrý na snížení krevního tlaku, zvýšení sexuální potence, proti depresím, podrážděnosti, stavům panické hrůzy a na nervozitu. Podporuje růst vlasů, vyrovnává mastnou pleť. Působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a nespavost, je součástí luxusních parfémů. Dlouhodobá inhalace může způsobit bolest hlavy. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství.

Zázvor

Zázvor je dobrý při překrvení, kataru, kašli, bolesti v krku, při průjmu, nadýmání a trávicích potížích. Uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, podporuje pocení, pomáhá při nachlazení, je vhodný k masážím, při revmatismu a bolestech svalů - je zahřívací, brání tvorbě jizev. Mírní duševní vypětí. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství.

Verbena

 Je  lehká jemně citronová květinová vůně, antidepresivní, podporuje koncentraci, čistí vzduch. Dobrá prevence před nákazou infekčními nemocemi, vhodná také do masážních přípravků.

 

 

ESENCIÁLNÍ OLEJE VHODNÉ PŘI RŮZNÝCH OBTÍŽÍCH:

 

ASTMA - šalvěj, cypřiš, kadidlo, levandule, meduňka, máta, santál

BRONCHITIDA - Cajuput, Santál, Tymián sladký

SINUSITIDA - Slaměnka, Citron, Myrta, Eukalypt, Máta

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK - Bergamot, Neroli, Ylang Ylang, NESMÍ SE POUŽÍVAT: YZOP, ROZMARÝN, ŠALVĚJ, ČERVENÝ TYMIÁN

CELULITIDA - Grapefuid, plody jalovce, Tymián červený, zázvor, rozmarýn

OTOKY KONČETIN - Semena mrkve, Geranium, Sladký pomeranč, mandarinka

ZAŽÍVACÍ TRAKT - DRÁŽDIVÉ STŘEVO -  majoránka, černý pepř, máta

CESTOVNÍ NEVOLNOSTI - kardamon, fenykl, zázvor

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE - skořicovník, koriandr, hořký pomeranč

IMUNITNÍ SYSTÉM - bazalka, elemi, citron, palmarosa, růže, levandule, kadidlo, tea tree...

KANDIOZA - bergamot, eukalypt, tea tree

ÚNAVA PO VIROVÝCH ONEMOCNĚNÍCH - elemi, levandule špik, palmarosa

KAŠEL A NACHLAZENÍ - benzoin, máta, ravensara

PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM - šalvěj, geranium, růže

BOLESTIVÁ MENSTRUACE - heřmánek, šalvěj, jasmín

MENOPAUZA - bergamot, cypřiš, fenykl

ARTRITIDA A REVMATISMUS - celerová semínka, kadidlo, plody jalovce, zázvor, levandule, citron

BOLESTI SVALŮ - černý pepř, máta, rozmarýn

BOLESTI ZAD - vavřín, hřebíček, levandule

BUŠENÍ SRDCE A ZÁCHVATY PANIKY - levandule, meduňka, růže, ylang ylang

OBAVY - MAIN GAIN, PETITGRAIN

STRES - fenykl, geranium, grapefruid, bazalka, levandule, rozmarýn

BOLESTI HLAVY A MIGRÉNA - vavřín, majoránka, máta

DEPRESE - slaměnka, růže turecká, santál

NESPAVOST - grapefruid, levandule, vousatka

NEDOSTATEK KONCENTRACE - bazalka, černý pepř, máta

ZAPOMÍNÁNÍ - rozmarýn, sladký tymián,  citron, bazalka, bergamot

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode