web o AYURVÉDĚ a přírodním LÉČITELSTVÍ

KAPHA - SLIZ

Lidé typu KAPHA jsou ovádáni slizem, mají dispozice k odpouštění a jsou obdařeni velkou plodostí. Jejich tělo je dobře stavěné a zaoblené, někdy tlusté. Mysl typu KAPHA je klidná. svým založením to jsou umírnění lidé. Jejch obličej má tvar měsíce, jejich dobře rostlé klouby jsou silné, měkké a pevné. Tělo typu KAPHA má barvu mosazi, zlata nebo lotosového květu, s dlouhýma rukama a širokou pevnou hrudí.  Lidé s převažující konstitucí KAPHA jsou přitažliví, s velkým širokým čelem a měkkým tělem. Mají pevné, lesklé  a husté vlnité vlasy. Nevadí jim hlad, žízeň, zmatek nebo hluk. Jsou moudří, pořádkumilovní a plní své sliby. Dodržují zásady správného způsobu života. Mluví uhlazeně, ale dlouho uchovávají nepřátelství vůči svým protivníkům. Lidé s touto konstitucí jsou pilní , pokorní a pomalí.  Mají v oblibě potraviny suché a chutnající ostře, svíravě a hořce. Rádi si hluboce a dlouho pospí. Zdá se jim o řekách, mostech, oceánech, jezerech, vodním ptactvu a lotosech.

 

Narušení KAPHY se projeví ospalostí, pocitem tíhy, znecitilivění, svěděním, nevolností, anorexií, dyspepsií, ztrátou paměti, bílou močí a stolicí, těžkými a ztuhlými klouby a pocitem stárnutí. Často se objeví sladká chuť v ústech.

Zvýšení KAPHY se projevuje také mastnou kůží, pomalým zažíváním, ucpanými dutinami, nosní alergií, astmatem, obezitou, kožními výrůstky, snahou přivlastňovat si, strádáním, apatií, depresí, někdy bývá mimo realitu, obtíže se soustředěním.

Pokud se KAPHA dále zvyšuje, pleť bledne, vzniká pocit ztěžklých končetin, ochablosti v kloubech, chladu, objevuje se třes, potřeba nadměrného spánku a letargie.

Když KAPHA klesá, vytváří suchost, vnitřní pocit pálení, prázdného žaludku a střev, žízeň, slabost v kloubech a nespavost.

 

Strava vhodná pro konstituční typ KAPHA jsou ostré, lehké a suché pokrmy.

 

Esenciální oleje vhodné pro KAPHU: Rozmarýn, eukalypt, kafr, kadidlo, šalvěj, jalovec, myrha, černý pepř, hřebíček.

 

Masážní oleje vhodné pro KAPHU: sezamový, slunečnicový, hořčičný, kukuřičný.

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode