web o AYURVÉDĚ a přírodním LÉČITELSTVÍ

PITTA - ŽLUČ

Lidé typu PITTA, tj. ti, kteří jsou ovládáni žlučí, mají sklon k hněvu a nadměrně se potí. Jsou vzdělaní, odvážní a hrdí. Mají hebké, světlé a mastné vlasy, jež jim předšasně šediví. Milují kytky a vůně. Jedná se o lidi s dobrým charakterem a duchovním rozhedem, jsou laskaví, odvážní a chtějí zachránit i své nejhorší nepřátele. Jedinci s konstitucí PITTA se neřídí módním náboženstvím a jejich připoutanost k opačnému pohlaví je minimální. Mají rádi potraviny se sladkou, hořkou a svíravou chutí a především studené nápoje. Jsou od přírody žárliví a jejich oblíbeným místem je koupelna. Mají světlou pleť a vyšší teplotu těla. Jejich klouby a svaly jsou uvolněné, potence není silná. Oči jsou zarudlé a rudnou jim ještě víc vlivem vzteku, intoxikace a pobytu na přímém slunci. Lidé tohoto typu mají hebkou, mastnou a teplou pokožku. Jsou agresívní a vyhýbají se výtržnostem nebo navštěvování míst, kde může docházet k rozepřím. Zdá se jim o ohni, padajících hvězdách, blescích, slunci, měsíci, zářivých objektech a jedovatých rostlinách. Utrácejí peníze za luxusní věci a mají vlastní metody, jak si vydělat na živobytí.

 

Pokud dojde k narušení PITTY, projeví se to pocity pálení, překyselení, žízní, podrážděností, zarudnutím očí, špatným trávením, pocitem horka na hrudi a v oblasti dutiny břišní, kožními nemocemi, problémy se zrakem, pocením a hysterií.  Při zvýšení PITTY se mohou projevit vyrážky, zánětlivé kožní potíže, bolesti žaludku, průjem, vzniká panovačné a manipulativní chování, problémy se zrakem nebo pálení očí, nadměrné tělesné teplo, nepřátelskost, popudlivost, nadměrná soutěživost.

Klesající PITTA se projevuje matnou pokožkou a snižující se tělesnou teplotou.

 

Vhodná strava pro konstituční typ PITTA jsou studené, těžké  a suché pokrmy.

 

Vhodné esenciální oleje pro PITTU: Santalové dřevo, levandule, citron, ylang ylang, heřmánek, máta, fenykl, růže, neroli, meduňka.

Vhodné masážní oleje: Kokosový, slunečnicový, ghí.

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode