web o AYURVÉDĚ a přírodním LÉČITELSTVÍ

VÁTA - VÍTR

Lidé typu VÁTA jsou ovládáni vzduchem. Málo spí, rychle chodí a hodně mluví. Jejich tělo je suché, vlasy tenké, řídké a křehké.  Mají neklidnou mysl a jejich nálady se neustále mění.  Nemají rádi chlad a studené věci, často zapomínají, nebo nedokončí větu, či se zakoktávají, protože jejich mysl nečekaně přeskakuje z jedné myšlenky na druhou. Mají rádi především sladké , kyselé, pálivé  a horké pokrmy.  Jedí buď příliš málo nebo hodně a při pití vody nahlas polykají.  Obecně jsou lidé typu VÁTA nevypočitatelní a nejistí. Rychle utrácejí peníze a často tíhnou k chudobě. Lidem s převažující konstitucí VÁTA se často zdá o pohybu na horách,  v lesích a ve vzduchu nebo o létání bez mechanických pomůcek. Jejich tělo je štíhlé a vysoké s vystouplými a slabými koleny. Pulz je slabý a připomíná plazení hada.

Pokud je VÍTR narušen, projeví se těmito příznaky:

nadměrná žízeň, třes, suchost, drsnost, zarudnutí pokožky, bolest, astma, kašel, nemoci v oblasti ušní, nosní a krční, poruchy oběhu, oneocnění močového traktu a zácpa, nespavost, únava, bolesti hlavy, nesnášenlivost chladu, ztárta hmotnosti, úzkost, starosti a neklid, nedostatek pozornosti spojený s hyperaktivitou.

Jestliže se VÁTA nadále zvětšuje, hlas zdrsní, narůstají pocity vzrušení a touha být v teple.  Pleť ztmavne a nastupuje celková slabost.

Když se VÁTA snižuje, způsobuje neklid a někdy i ztrátu vědomí.

 

Vhodná strava pro konstitučn typ Váta jsou mastné a horké pokrmy. Také jsou vhodné olejové masáže a koupel v horké vodě.

 

Vhodné esenciální oleje: bazalka, fenykl, majoránka, pomeranč, pelargonie, bergamot, benzoe, kardamon, skořice.

Vhodný masážní olej: sezamový, olivový, mandlový, ricinový, slunečnicový, ghí, hořčičný, kukuřičný.

 

čerpáno z literatury a učebních materiálů PAVOLA HLOŠKY

a z literatury autora Harishe Johariho

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode