web o AYURVÉDĚ a přírodním LÉČITELSTVÍ

 

Ayurvédská medicína dokáže určit a doporučit vhodnou stravu přesně na váš osobní konstituční typ - na vaše osobní nastavení. Na toto téma vyšla řada odborných knih a existuje také spousta kurzů a škol.

Tato medicína byla poprvé PÍSEMNĚ zaznamenána ve starověké Indii pod názvem AYUR-VEDA = věda o životě. Tato metoda je ale o mnoho tisíc let starší, než existuje, jako lidstvo samo. Jelikož bádání v historii a nalézání prapůvodních kořenů pravdy (která je v dnešní době už jen zlomkem věd původních vyspělých civilizací), objevila jsem, že dobré zdraví funguje na základě harmonie 5 prvků, čož ovládali nejen Indové, Čínani, Tibeťani, ale také Egypťané, Etruskové, Atlanťani, Lemuřani a věřím, že i nesčetné civilizace před nimi.

Jedná se o sounáležitost těchto 5 prvků: VODA, OHEŇ, VÍTR, ÉTHER, ZEMĚ.

Jsou to základní a neměnné prvky, ze kterých je složen celý vesmír, včetně člověka. Tyto prvky na sebe vzájemně určitým řádem působí a harmonicky spolupracují. Pokud je harmonie nějak narušena např. u člověka (nevhodnou stravou, nevhodným chováním, nevhodným přístupem k životu), a člověk tak ztrácí nad chodem těchto prvků moc,  tak vzniká nemoc.

AYURVÉDA VÍ, JAK TUTO HARMONII NASTOLIT, JAK SE VYLADIT A TÍM UDRŽET DOBRÉ A DLOUHÉ ZDRAVÍ A TAKÉ NAPLNĚNÝ  A SPOKOJENÝ ŽIVOT.

Každý člověk má v sobě jiný poměr těchto prvků.  Z toho vyplývá, že každý člověk má jiné potřeby. Někdo má např. ve svém těle převahu ohně. Proto by jeho strava měla spočívat v tom, že ten oheň je třeba zharmonizovat s prvkem voda a s prvkem země. Takže pro ohnivý typ je vhodná strava lehká a ochlazující. V případě, že tento člověk by nedbal svých tělesných potřeb, a stravoval se tak, že by tento oheň ještě více posiloval (zahřívacími potravinami jako např. ostrým kořením, kávou, medem, nebo svými ohnivými postoji, jako je výbušnost, hněv, kritičnost, zlost, netrpělivost, nebo se například vystavoval přes poledne letnímu slunečnímu žáru), stane se to, že jeho vnitřní oheň tak zesílí, že jeho přebytek mu bude způsobovat horké nemoci (horečka, záněty, horkost, průjmy aj.).

O "ZDRAVÉ STRAVĚ" bylo napsáno již tisíce knih a existuje tisíce doporučení. Sama jsem několik druhů vyzkoušela. Ale metoda 5ti prvků je v souladu s vesmírem, jehož jsme součástí. Je  nutné se na člověka dívat ze širokého úhlu pohledu, spíše z vesmírného nadhledu. Nikoliv z pozice EGA, že tady jsem já, a vše ostatní je jen malé nic... Právě my lidé, jsme dílečkem v tom velkém "PUZZLE", jsme platným dílečkem v tom velkém vesmíru, kde vše do sebe v přesném řádu zapadá. Naučme se o tomto přemýšlet a najdeme cestu zpět k přírodě, zpět ke svému tělu, ke svým potřebám a ke ZDRAVÍ.

Pokud se naučíme a dokážeme správně vnímat, dokážeme si jasně určit, z jakých prvků se skládáme, co v nás převažuje a co musíme vyladit. Pak už budeme vědět, která strava a jaké potraviny jsou pro nás vhodné, v jakém období nebo v jaké části dne.

Většina lidí je dnes už od vesmírného řádu odpojena. Stratilo se z nich pouto k Zemi, k přírodě, k cyklickým jevům, ke Slunci, k Měsíci. Všechno toto nás ale ovlivňuje, ať chceme, nebo ne. Jsme toho součástí.

Jsem moc ráda, že staří ayurvédští léčitelé dokázali tak vzácnou vědu uchovat pro další generace, a že můžeme z jejich záznamů a poznatků čerpat ještě dnes. Ayurvédská medicína je o léčení celého těla ve všech jeho souvislostech a jde k příčinám. Není to jen o potlačení příznaků, jak se dnes běžně léky dělá. Je to nastolení harmonie mezi prvky v těle, z chaosu se vytvoří řád, a tam kde je řád není místo pro nemoc či jiné potíže. Tělo má výtečné samouzdravovací schonosti, a když mu k tomu vytvoříme PODMÍNKY, pak se dějí zázraky!!! Nečekejte ovšem zázraky ze dne na den. Chce to trošku trpělivosti, pravidelnosti a času na vyladění se pomocí správné stravy a dalších technik.

Každý náš čin, myšlenka, pocit nebo spolknuté sousto má v našem těle okamžitou odezvu. Záleží jen na nás, ČEHO SI NEJVÍC CENÍME A JAKÉ JSOU NAŠE PRIORITY.

 

Autor: RAPHAELLA®

Dne: 13.5.2013

AYURVÉDSKÁ STRAVA

21.10.2014 16:17

Denní stravovací rytmus dle Ayurvédy

VŠEOBECNÉ ZÁSADY AYURVÉDSKÉHO STRAVOVÁNÍ    Denní rytmus   Ráno 6 až 10 hod. (snídaně – období Slizu) – je nízká trávící síla, jídlo má být malé a lehké. Toto období je nejvhodnější pro sport a tělesné výkony pro všechny typy lidí. Doporučuje se jíst lehké, teplé a suché jídlo,...

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode